Експозиция за национално помирение

Гарнизонното стрелбище е разположено в южната част на града, зад х-л "Хилтън", в паркова среда. Сградата е построена през 1932 г. за стрелково обучение на военнослужещи. В нея се е помещавал и гарнизонният арест. До 1969 г. функционира по предназначение. В периода 1941-1944 г. тук са изпълнени смъртните присъди на 55 души по действащия тогава Закон за защита на държавата, сред които е и поетът Никола Вапцаров. От 1958 г. стрелбището е обявено за исторически паметник на културата от национално значение. С последвалото решение на управляващата комунистическа партия от 1969 г. се прекратява дейността му и се превръща в Мемориал на разстреляните тук нелегални дейци. Оттогава е филиал на Музея за история на София.

По инициатива на Столична община през 1999 г. е реализиран проект за консервация, реставрация и адаптация на културно-историческия ансамбъл. В него се съчетава автентичната функция на стрелбище и музейна експозиция, посветена на националното помирение. Идеята е мястото да се превърне в мемориал на опрощението и почитта към всички жертви на политическо насилие в България. Чрез езика на символите, вложени в експозицията и парковото пространство, се отправят послания - срещу конфронтацията, преследването и убийствата по политически причини.