РИМ-СОФИЯ ПОЧЕТЕ ХРИСТО БОТЕВ

05 Януари 2018

РЕГИОНАЛЕН ИСТОРИЧЕСКИ МУЗЕЙ – СОФИЯ отбеляза тържествено 170-ата годишнина от рождението на Христо Ботев. Събитието включи валидиране на пощенска карта, откриване на пощенско-филателна изложба и на мраморен бюст на великия българин.
На церемонията присъстваха кметът на столицата Йорданка Фандъкова, заместник-кметът доц. д-р Тодор Чобанов, министърът на траспорта Ивайло Московски, изпълнителният директор на "Български пощи" Деян Дънешки, акад. Антон Дончев,  проф. Пламен Павлов, Боян Ботев и директорът на РИМ-София д-р Венета Ханджийска.
Сред гостите на музея бяха възпитаници на Софийска гимназия по строителство, архитектура и геодезия "Христо Ботев" и деца от 21 СУ "Христо Ботев", чиито патрон е големият български революционер.
Събитието бе разделено на три части.  В чест на годишнината "Български пощи" издаде специална пощенска карта . Художник е Стоян Дечев. Картата беше официално валидирана по време на събитието в Музея.
В чест на годишнината от рождението на Христо Ботев в РИМ-София имаше и пощенско-филателна изложба. Образците, представени в нея, са от колекцията на инж. Георги Мъндев.
По време на събитието беше официално открит и мраморен бюст на Христо Ботев. Той е поставен в Централното фоайе на Музея и е дело на Йордан Кръчмаров. Скулпторът, след години работа по него, завършва това свое монументално произведение през 1958 г.